خانه » کودکان » تعلیم و تربیت کودکان » علل و درمان کمرویی در کودکان
علل و درمان كمرویی در كودكان
علل و درمان كمرویی در كودكان

علل و درمان کمرویی در کودکان

کم رویی در کودکان معمولا طبیعی است اما نباید به مانعی در رشد شخصیتی آنها بدل شود. در این مقاله، میخواهیم به علل کمرویی کودکان و اقداماتی که برای غلبه بر آن باید صورت گیرد بپردازیم. کمرویی در کودکان یک پدیده تقریبا طبیعی است. کمرویی زمانی اتفاق می افتد که کودک به علت ترس یا خجالت از رویارویی با ناشناخته ها در اینجا، تمایلی به ابراز احساسات یا ارتباط متقابل با دیگران ندارد. به علل کمرویی کودکان میپردازیم و روشهایی را توصیه میکنیم که میتواند به آنها کمک کند از این قالب بیرون بیایند و اعتماد به نفس پیدا کنند.

همیشه اندکی کمرویی در وجود کودک باقی میماند و این گاهی خوب است. با وجود اینکه راحتتر میتوان کودکان خجالتی و ترسو را کنترل کرد اما کمرویی بیش از حد (اگر از همان ابتدا درمان نشود) ممکن است رشد کودک را در آینده متوقف کند. کودکانی که بر کمرویی خود غلبه نکرده اند، در دوران بزرگسالی تبدیل به آدمهای تنهایی میشوند که از مهارتهای اجتماعی بی بهره اند. به همین دلیل است که از همان ابتدا باید بر این کمرویی غلبه کرد وگرنه عزت نفس کودک را کاهش داده و به طور کلی مانع رشد شخصیتی وی میشود.
علل کمرویی در کودکان
کمرویی در کودکان از عوامل طبیعی یا تربیتی گوناگونی ناشی میشود. بیشترین علت، مربوط به چگونگی تربیت آنهاست. در این قسمت برخی از علل کمرویی بیش از حد کودکان آمده است.
حساسیت عاطفی بسیار زیاد
برخی از کودکان هنگام تولد حساستر و آسیب پذیرتر از سایرین هستند. با آن ها باید به ملایمت رفتار کرد. بی توجهی به احساسات آن ها موجب میشوند در لاک خود فرو روند. آن ها از رویارویی با هر چیز جدیدی می ترسند مبادا آسیب ببینند.
تقلید از رفتار پدر و مادر
کودکان هر چیزی را با تقلید کردن می آموزند. اگر پدر و مادر به طور ذاتی اهل معاشرت نباشند و کمرو باشند، خجالتی شدن فرزندان آن ها بعید نیست زیرا آ نها الگوی فرزندان خود هستند.
والدین مستبد و شدیدا منتقد
علت دیگر، میتواند عیب جویی و تسلط پدر ومادر بر فرزندان باشد. زمانی که کودکان به خاطر اشتباهات خود بیش از اندازه مورد انتقاد پدر و مادر قرار می گیرند، در لاک خود فرو می روند! ترس از اشتباه کردن موجب کمرویی آنها میشود زیرا می خواهند از خودشان در برابر حمالت انتقادی پدر و مادر محافظت کنند.
نبود امنیت
احساس نبود امنیت میتواند به کمرویی کودک منجر شود. کودکانی که والدین بد رفتار دارند، بیشتر احساس ناامنی می کنند و به طور ذاتی کمرو میشوند.
اعتماد به نفس کم
کمبود اعتماد به نفس کودکان می تواند علت دیگری برای کمرویی آن ها باشد. این مشکل می تواند در اثر فشار همسالان، مقایسه شدن آن ها با خواهر و برادرهای دیگر یا حتی تحقیر شدن در مدرسه به وجود آید.
انزوای طولانی مدت
زمانی که کودک به مدت طولانی از جامعه دور باشد، هرگز فرصت پیدا نمی کند مهارت های ارتباط اجتماعی را بیاموزد. چنین کودکی وقتی ناگهان با یک محیط اجتماعی روبه رو می شود، احساس خجالت و ناراحتی میکند. این تجربه بد، اعتماد به نفس او را نابود می کند و موجب انزوای بیشتر او میشود.
چگونه بر کمرویی کودکان غلبه کنیم
خبر خوب این است که می توان با موفقیت بر این کمرویی غلبه کرد. شما به عنوان پدر و مادر باید صبور باشید و در وهله اول بدانید چرا فرزند شما خجالتی است. در ادامه روشهایی برای غلبه بر کمرویی کودکان آمده است.
تشویق به برقراری روابط اجتماعی
کودک خود را تشویق کنید با آدم های جدید ملاقات و برای خود دوست پیدا کند. به او این فرصت را بدهید تا افراد دیگر خانواده یا مدرسه را بشناسد. او را به شرکت در رقابتهای ورزشی یا سایر فعالیتها تشویق کنید.
در دسترس باشید و اجازه بدهید آزادانه با شما حرف بزند
باید کودک خجالتی خود را متقاعد کنید حرف بزند. دوست او باشید و اعتماد به نفس نداشتن او را مورد تمسخر قرار ندهید. با نزدیک شدن به کودک، او را تحریک کنید حرفش را به شما بگوید. با کمک یکدیگر فعالیتهای سرگرم کننده ای انجام دهید.
به کودک احساس امنیت بدهید
بگذارید کودک احساس امنیت کند و بداند شما در کنار او هستید. به او بیاموزید اشتباه کردن اشکالی ندارد. کاری کنید بفهمد همه اول شکست می خورند و هیچ اشکالی ندارد اگر وقت خود را صرف یادگیری کند.
به او فرصت پیشرفت بدهید
کودک را تشویق کنید به تنهایی کارها را انجام دهند. بگذارید با کسب موفقیت های کوچک، اعتماد به نفس پیدا کند. کمتر از او انتقاد کنید و در تحسین موفقیت های کوچک او، سخاوت به خرج دهید. تمام آنچه کودک به آن نیاز دارد این است که دستی بر شانه او بزنید و او را تشویق کنید از این قالب بیرون بیاید. امیدوارم این مقاله به شما کمک کند تا با عشق، حمایت و تشویق، کمرویی کودکان خود را از بین ببرید!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*