کبه عربی برشته
کبه عربی برشته

کبه عربی برشته

کبه عربی برشته

مواد لازم :

برنج:  ۲۰۰ گرم

عدس دال:  ۱۵۰ گرم

گوشت گوساله چرخ شده:  ۲۰۰ گرم

روغن و زعفران : به میزان لازم

جعفری خرد شده:  ۵۰ گرم

پیاز: ۱ عدد خرد شده

نمک ، فلفل ، ادویه ، زردچوبه: به میزان لازم

دستور تهیه :

ابتدا برنج را با عدس مخلوط کرده و از دو ساعت قبل خیس می کنیم .بعد این مخلوط را به حالت کته می پزیم طوری که برنج و عدس کاملاً مغز پخت شوند . بعد می گذاریم کمی خنک شود و به حالت ولرم در آید سپس آنرا چرخ می کنیم . نباید موقع چرخ کردن برنج داغ یا سرد باشد .دقت کنید که تناسب بین اندازه برنج و عدس را تغییر ندهید .چون باعث می شود انسجام کبه ها به هم بخورد .در واقع کبه دو نوع تهیه می شود .یکی نوع خشک آن که با برنج یا مخلوط برنج و عدس تهیه می شود و نوع دیگر کبه خیس که با بلغورگندم تهیه می شود .اگر بخواهید از بلغور گندم استفاده کنید بلغور را ۵-۴ ساعت در آب ولرم خیس کنید .بعد کاملاً آبکش کنید سپس چرخ کنید یا با دستگاه غذاساز آن را کاملاً له کنید و سپس استفاده کنید .

در این مرحله پیاز را درظرف روی حرارت به تنهایی کمی تفت می دهیم ,بعد روغن را اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا پیاز طلایی شود .روغن نباید زیاد باشد چون باعث می شود که مایع کبه شل شود و موقع سرخ کردن انسجامش از بین برود .گوشت را به پیاز اضافه می کنیم و کاملاً تفت می دهیم با قاشق گوشت را خوب له می کنیم و تکه های به هم چسبیده را از هم جدا می کنیم  تا گوشت خوب بپزد.

بعد از آن برنج و عدس را که بعد از پختن به حالت خمیر درآمده در ظرفی می گذاریم وسطش را کمی گود می کنیم و زعفران حل شده را داخل آن می ریزیم . استفاده از زعفران اختیاری است .درصورت استفاده آن را غلیظ دم کنید .فلفل سیاه ، ادویه کاری سبز ، نمک و زردچوبه را هم داخل خمیر می ریزیم و مخلوط می کنیم و با دست ورز می دهیم . به مواد روی حرارت هم از ادویه ها اضافه می کنیم و تفت می دهیم و جعفری را هم به این مواد اضافه کرده و مخلوط می کنیم .در این بخش حرارت را خاموش می کنیم و مواد را از روی گاز بر می داریم و می گذاریم خنک شود .کمی دستمان را نم می کنیم و خمیر برنج را ورز می دهیم .بعد دو دستمان را نم کرده از خمیر بر می داریم و داخل دست صاف می کنیم .با قاشق از مواد برداشته و داخل خمیر می گذاریم بعد خمیر را تا کرده و می بندیم و داخل دست به شکل گرد و صاف بدون ترک در می آوریم .روغن را داخل ظرف کاملاً داغ می کنیم . بعد کبه ها را داخل آن سرخ می کنیم تا رنگ آنها طلایی شود . دقت کنید اگر مواد خیلی داخل روغن سرخ شود برنج می سوزد .حرارت روغن باید تند و یکنواخت باشد اگر حرارت کم باشد تمام روغن جذب مواد می شود .

کبه عربی برشته

منبع:ماهنامه مهر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*