خانه » مد و لباس و زیبایی » لباس ، کیف و کفش » اطلاعات لازم درمورد چرم و بازار چرم
چرم
چرم

اطلاعات لازم درمورد چرم و بازار چرم

استفاده از دستگاه های تخصصی

شرکت هایی که با تکنولوژی روز دنیا پیش می روند، اصولا پیشرفت بسیار بهتری خواهند داشت. امروزه با وجود تکنولوژی پرتو لیزر و توسعه انواع دستگاه های لیزر توانسته ایم بر روی چرم به راحتی طرح های مختلفی را حکاکی کنیم و همین طور به راحتی چرم را با الگوهای مختلفی برش دهیم. امروزه شرکت های متخصصی مانند شرکت روتک که ارائه دهنده دستگاه های برش و حکاکی لیزری هستند، توانسته اند دستگاه های لیزر با کیفیت بسیار بالا را روانه بازار خاورمیانه کنند.

یکی از بهترین موارد استفاده این نوع دستگاه های برش لیزری، صنعت چرم می باشد.

در این نمایشگاه بیش از ۱۳۵شرکت داخلی و خارجی حضور داشتند و این برای ما فرصت خوبی بود تا به سراغ کسانی برویم که از قدیمی‌های این حرفه‌اند و در زمینه تولید یا واردات چرم، کیف و کفش تخصص دارند. اگر قصد دارید سرمایه‌تان را برای راه‌اندازی یک کارگاه یا تولیدی کفش و کیف و چرم خرج کنید، با ما به دیدار فعالان قدیمی و تخصصی این صنعت بیایید تا در مورد گزینه‌های راه‌اندازی کسب و کار با چرم پرس‌وجو کنیم؛ پیشنهادهایی برای سرمایه‌های اولیه متفاوت و تولید اجناس مختلف.

اولین تجربه: صاف کردن میخ‌ها!
بابک داوودی یکی از غرفه‌داران است که می‌گوید ۲۵سالی می‌شود که در کار تولید مواداولیه، زیره‌ها و رویه‌های کفش است و این هنر را از پدر و پدربزرگ خود آموخته. می‌گوید ابتکار در این کار اهمیت زیادی دارد؛ «کسی که می‌خواهد در این حرفه ماندگار شود باید تجربه کسب کند. خودم کار را در کنار استادی با تجربه و از میخ صاف‌کنی شروع کردم و بعدها پیشکار و وردست شدم». داوودی به تجربه می‌گوید کسی که می‌خواهد یک کارگاه کوچک تولید کفش و کیف راه بیندازد باید در ابتدای کار نزدیک به ۱۵میلیون تومان هزینه کند؛ «میز کار، گاز، میخ‌کشی، چکش، دستگاه پرس که زیره کفش را به رویه آن می‌چسباند و دستگاه گرمکن که باعث می‌شود چسب به خوبی به کفش بچسبد از نخستین نیازهای برپایی یک کارگاه به‌حساب می‌آیند». البته خود آقای داوودی و دوستانش رویه کارهایشان را از چین وارد کشور می‌کنند؛ «ما در تولید کفش‌هایمان از دو نوع چرم استفاده می‌کنیم. چرم با رخ پیو و پی‌وی‌سی. از آنجا که در کشور تکنولوژی تولید رویه «پیو» موجود نیست، ما طرح‌ها را خودمان می‌دهیم و با کیفیت دلخواه ما، این رویه در کشور چین تولید می‌شود». آقا بابک و همکارانش در کار واردات چرم هم هستند و افراد زیادی برای خرید چرم به آنها مراجعه می‌کنند؛ «کار چرم دنیای بزرگی دارد و شما باید تجربیات و تخصص‌های لازم در این حرفه را به‌دست آورید. اما کارهای دیگری هم می‌شود با چرم انجام داد. مثلا از مشتریان ما کسانی هستند که در کار مبل فعالیت دارند و برای ساخت مبل با پارچه چرمی به ما مراجعه می‌کنند؛ جنس چرمی هم از متری ۲۰هزار تومان شروع می‌شود».

بازار چرم فقط کیف و کفش نیست
یکی دیگر از غرفه‌ها در کار تولید انواع پاشنه کفش است. بازاریان، از مسئولان غرفه، درباره داستان این پاشنه‌ها در نمایشگاه چرم می‌گوید:« پاشنه‌سازی‌ ما را با عنوان پاشنه رافیک می‌شناسند. ما ۳-۲ سالی هم می‌شود که علاوه بر تولید پاشنه وارد کار تولید کفش شده‌ایم. پاشنه، زیره و سرپاشنه از محصولات کارخانه ما به‌حساب می‌آید و تا جایی که امکان دارد سعی می‌کنیم از موادی که در کشور وجود دارد برای تولید پاشنه‌ها استفاده کنیم». آنها به شهرستان‌های مختلف کارهای خود را صادر می‌کنند و حسابی سرشان شلوغ است؛ «ما صاحب کارخانه بزرگی هستیم که در این کارخانه ۴۰دستگاه تزریق پلاستیک جاخوش کرده و نزدیک به ۱۱۰نفر هم در این کارخانه مشغول به کار هستند».بازاریان توضیح می‌دهد که جایگاه امروزشان به‌خاطر فعالیت در طول ۴۰سال گذشته است. آنها یک نفس کار کرده‌اند و یک‌شبه ره‌صدساله را طی نکرده‌اند؛ «حتما نیاز نیست افرادی که دوست دارند وارد صنعت چرم بشوند به تولید کفش و کیف روی بیاورند. من کسانی را می‌شناسم که با مقدار کم شروع کرده‌اند یا شروع کارشان از مغازه‌ای اجاره‌ای بوده است. حتی عده‌ای چرم را از عمده‌فروشان می‌خرند و به مشتری‌ها و مغازه‌داران در سطح شهر می‌فروشند و از این راه درآمد دارند.»

چرم مصنوعی یا طبیعی
به گفته آقای بازاریان دردسر کار آنها این است که بیشترین زحمت را آنها می‌کشند اما به این علت که تعزیراتی در این کار وجود ندارد و محصولات قیمت نمی‌خورند، فروشندگان کار آنها را با ۲ تا ۳‌برابر قیمت به خریداران می‌فروشند؛ «به همین‌خاطر معتقدم که مردم لازم است در مورد صنعت چرم و کفش هم اطلاعات داشته باشند. هر مبلغی را نباید به فروشنده داد ؛ باید بدانیم تفاوت چرم مصنوعی و طبیعی در چیست». او می‌گوید به‌خاطر شباهت زیاد کفش‌های با چرم مصنوعی و طبیعی این کار بسیار سخت است اما چرم طبیعی بوی خاص خودش را دارد و از بوی آن به راحتی می‌شود فهمید که چرم طبیعی است. البته یکی دیگر از راه‌های شناخت چرم طبیعی از مصنوعی این است که زیر قسمتی از کفش با کبریت یا فندک آتش گرفته شود، اگر چرم مصنوعی باشد می‌سوزد و به‌احتمال قوی قبل از این کار شما، صدای فروشنده هم در می‌آید!

تجربه کار چرم را از کجا کسب کنیم؟
شاید شما هم قصد داشته باشید تولیدی کیف و کفش راه بیندازید یا در تخصص‌های دیگر وابسته به صنعت چرم فعالیت کنید. یکی از راه‌های زود رسیدن به این تجربه، شرکت در آموزشگاه‌های آزاد است. یکسری از آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای اقدام به تدریس در این زمینه کرده‌اند تا هنرجویان در کنار علم آموزی در کارگاه‌ها تجربه لازم را هم به‌دست بیاورند.دانشگاه علمی و کاربردی چرم هم در «چرم شهر» ورامین قرار دارد و خیلی از هنرجویانی که به صنایع وابسته به چرم علاقه دارند در این دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند تا بتوانند این صنعت را به خوبی یاد بگیرند. یکی از اساتید این دانشگاه که در غرفه دانشگاه حضور دارد و کارهای تعدادی از دانشجویانش را به‌نمایش گذاشته، می‌گوید:«این دانشگاه تنها دانشگاه تخصصی چرم کشور است.ما در این دانشگاه، هم به‌صورت ترمی کلاس برگزار می‌کنیم و هم به‌صورت پودمانی. برای آنها که زودتر دوست دارند به نتیجه برسند و وقت آن را ندارند که در کلاس‌های ترمی حضور پیدا کنند بهتر است که سراغ ثبت‌نام در کلاس‌های پودمانی بروند تا در مدتی کوتاه تخصص لازم در حوزه کیف، کفش، معرق با چرم، نقاشی روی چرم، سوخت چرم و… را آموزش ببینند، ضمن اینکه مجوز لازم را هم می‌توانند در پایان کار از این دانشگاه به‌دست آورند». ساخت گلدان چرمی، چراغ‌خواب، جاشکلاتی و پرده چرمی از نمونه‌کارهای دانشجویان این دانشگاه است.
استاد این دانشگاه می‌گوید:« ما آموزش مجازی هم داریم که در آن هنرجویانی که ثبت‌نام می‌کنند به‌صورت اینترنتی بخشی از کارهای صنایع‌دستی که با چرم در خانه می‌شود انجام داد را یاد می‌گیرند». به گفته این استاد جوان آنها در دانشگاه خود مبانی کار با چرم را یاد می‌دهند و پس از آن دانشجویان متوجه می‌شوند که با کمی صرف خلاقیت می‌توانند کارهای زیبایی با چرم را درست و حتی به تولید برسانند؛ «البته دانشگاه چرم تهران هم آموزش‌هایی در این زمینه می‌دهد که هنرجویان می‌توانند برای کسب دانش در این زمینه به آنجا هم مراجعه کنند».

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*