خانه » علمی » نظر تکان دهنده مسیو ماربین آلمانی در مورد عزاداری شیعه
عزاداری بر امام حسین علیه السلام
عزاداری بر امام حسین علیه السلام

نظر تکان دهنده مسیو ماربین آلمانی در مورد عزاداری شیعه

مسیو ماربین فیلسوف و خاورشناس آلمانی در کتاب سیاست اسلامی این چنین نگاشته است:

بی اطلاعی بعضی از تاریخ نویسان ما موجب شده که عزاداری شیعه را به جنون و دیوانگی نسبت دهند ولی اینان گزافه گفته و به شیعه تهمت زده اند. ما در میان اقوام و ملت ها مردمی مانند شیعه پرشور و زنده ندیده ایم ، زیرا شیعیان به واسطه برپا کردن عزاداری حسین سیاست های عاقلانه ای را انجام داده و نهضت های مذهبی ثمربخشی را به وجود می آورند. کسی که سیر تکاملی شیعه را بررسی کند و زندگی آنانی را که عزای حسین را به پا می کنند در مدت صد سال آخر مورد مطالعه قراردهد می فهمد که شیعه به آخرین مرحله تکامل خود رسیده است . صد سال پیش شیعیان و پیروان علی و حسین در هند انگشت شمار و کم بودند، ولی امروز شیعیان هند در مرتبه سوم از نظر مذهبی قرار گرفته اند و هم چنین است در سائر نقاط جهان .
بر تاریخ نویسان ما لازم است که درباره شیعه تحقیق بیشتری کنند و کار آنان را به دیوانگی و جنون نسبت ندهند. من معتقدم که رمز بقا و پیشرفت اسلام و تکامل مسلمانان به خاطر شهادت حسین بن علی و آن رویدادهای غم انگیز می باشد و یقین دارم که سیاست عاقلانه مسلمانان و اجرای برنامه زندگی ساز آنان به واسطه عزاداری حسین بوده است . مادامی که این روش و خصلت در میان مسلمانان وجود دارد هرگز آنان تن به خواری نمی دهند و تحت اسارت کسی نمی روند… من خودم چند بار در استامبول درمجالس عزادرای حسین شرکت کردم و به واسطه مترجم شنیدم که می گویند: حسینی که بر ما طاعتش واجب است ، هرگز زیر بار ظلم و ستم نرفت و با یزید جنایتکار سازش نکرد.از خود، خاندان و اموالش گذشت تا شرافت و بلندی حسب و مقام خود را حفظ کند وبه این واسطه بود که به نام نیکی رسید و شهرت بسزایی در دنیا پیدا کرد، به مقام قرب الهی رسید. و حایز مقام شفاعت در قیامت گشت ، ولی دشمنان او در دنیا و آخرت به بدبختی وزیانکاری دچار شدند.
من از آن پس فهمیدم که شیعیان در حقیقت از این راه به همدیگر درس جوانمردی و شجاعت می آموزند و به همدیگر می گویند: اگر شما شیعه هستید و اصحاب شرف می باشید و خواهان سیادت و بزرگی هستید، پس به زیر بار یزید و یزیدیان نروید،ذلت و خواری قبول نکنید، بلکه مرگ با عزت را بر زندگی ذلت بار برگزینید. تا در دنیا وآخرت رستگار باشید. پر روشن است امتی که از گهواره تا گور چنین تعالیم عالیه رامی آموزد به چه درجه ای از افکار نغز و سجایای عالی خواهند رسید، آری چنین ملتی سزاوار است که به عالی ترین درجه سعادت و شرافت برسند و آنان هستند که از حریم شرافت و حماسه های خود به خوبی پاسداری می کنند و از این راه به تمدن عالی روز می رسند و این مکتب است که حقوق انسانی را آموزش داده و اصول سیاست را یادمی دهد.

۶ دیدگاه

 1. عالی بود سلام بر حسین(ع)و تمام شیعیان
  هیهات منه ذله

 2. سلام خدا خیرتون بده.
  ممنونم ازتون

 3. سلام
  دستتون درد نکنه خیلی مطلب جالبی بود

 4. من معتقدم که رمز بقا و پیشرفت اسلام و تکامل مسلمانان به خاطر شهادت حسین بن علی و آن رویدادهای غم انگیز می باشد و یقین دارم که سیاست عاقلانه مسلمانان و اجرای برنامه زندگی ساز آنان به واسطه عزاداری حسین بوده است .

 5. ممنون

 6. سلام
  ما شیعیان با عشق حسین زنده ایم و با ادامه راه او مسیر پیشرفت و تکامل را طی میکنیم
  اما تا زمانی که در مراسم هستیم به یاد او و جوانمردیهایش هستیم
  برای نمونه نظری به نحوه و طرز رانندگیمان در خیابانها بیندازیم که هیچ حقی برای همدیگر قائل نیستیم با پرخاش و بوق زدنهای اعصاب خرد کن میخواهیم مسیرمان را زودتر طی کنیم آیا این مردم همانی نیستند که در عزاداریها ضجه میزننند
  آیا ما همه شیعه مولا نیستیم
  پس چرا هوای همدیگر را نداریم
  و خیلی چراهای دیگ که در اینجا همین کفایت میکند
  به خود آییم
  ما همه حسینی هستیم
  و به قول معلم شهید شریعتی
  حسین(ع)بیشتراز”آب”تشنه ی”لبیک”بود،اماافسوس که به جای افکارش،زخمهای تنش رانشانمان دادندوبزرگترین دردش را بی آبی نامیدند

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*